Az ing a klasszikus öltözet egyik alapja. A legtöbbünknek (és ez a divatdiktátorokra is igaz) több ingünk van, mint öltönyünk/zakónk, így a mindennapi változatosságot az ing adja meg. Az ing egyik fontos jellemzője a gallér. Gallérból sokféle van és a rendszertanuk – a rendszertanok már csak ilyenek – nem mindig egyértelmű. Pár alaptípust viszont érdemes megkülönböztetni.
Klasszikus gallér
A klasszikus vagy Kent gallér a leggyakoribb, amivel a kedves olvasó találkozhatott. A gallér hegyei egymással nem túl széles szöget zárnak be. Volt időszak, amikor ez kimondottan szűk volt, most szélesebb a trendi (és lásd a szétálló gallért lejjebb), a mindenkori klasszikus egy hegyesszög.
![]() |
Hugo Jacomet francia divatíró (vagy hogyan nevezik azt, aki divatról, stílusról és öltözködésről ír). Stíluskalauzként ajánlom a blogját és vlogját is. |
Ehhez a gallérhoz a hagyományos nyakkendőcsomó általában megfelelő. Erről már részletesebben írtam korábban.
![]() |
Ez a gallér nekem már túlságosan szétálló, de a gallértaxonómiában lehet, hogy még belefér a klasszikusba (a spread fajtába). Szélesebb nyakkendőcsomót igényel (ez egy teljes Windsor). |
A szétálló gallér
A szétálló (cutaway) gallér két csúcsa között jelentős távolság van, a gallér szárai egymással tompa szöget zárnak be, extrém estben lényegében egy vonalon vannak.
![]() |
David Beckham bár valami remélem eltűnőben levő sportot űz(ött), attól még nagyon jól összerakott öltözetekben tud megjelenni. Ez egy extrém módon szétálló gallér. |
Legombolt gallér
A legombolt gallért, nevéhez híven, gombok tartják a helyén (azaz az ingre rásimulva). Ez az általános definíció, de szerintem három megjelenésében igen különböző gallérfajta tartozik ide.
A legtöbben a legombolt gallér alatt egy igen lezser, puha és általában kigombolva hordott gallértípust értenek. A gallér nem magas, ezért ha veszünk hozzá nyakkendőt, az egy vékonyabb darab legyen.
Amerikában igen elterjedt a legombolt ing formálisabb formája, amit viszont pont úgy hordunk, mint a klasszikus inget. Az első cég, amely ilyen inget árult az amerikai Brooks Brothers volt, az üzleti öltözetnek ott jellemző darabja. A profilképemen egy ilyen gallérú ingben vagyok.
![]() |
Anthony Fauci az amerikai koronavírus elleni védekezés vezetője. Kiegyensúlyozott, profi tájékoztatóit érdemes hallgatni ilyen járványos időkben. |
Egy harmadik formája a rejtett legombolt gallér, amit én nem sorolnék ide. A rejtett legombolt gallérnál a gomb a gallér alatt van, az kívülről nem látszik. Legombolva természetesen egész nap szorosan az inghez csatolva van a gallér, nem fog felkunkorodni (az inkább a vasalás problémája és a gallérmerevítő hiányára utal).
![]() |
Aki egy ilyen képről megmondja, hogy le van gombolva a gallér, az tud valamit. |
Szmoking gallér
Angolul ez a "wing" azaz szárnyas gallér. Szinte csak formális öltözék részeként találkozunk vele. A fehér nyakkendős (white tie, formális viselet) eseményeken biztosan ilyen gallérú inget viselnénk. A fekete nyakkendős (black tie, semi-formal) események egyik lehetséges gallérja. Mivel fehér nyakkendős események az egyszerű földi halandó számára már nem nagyon léteznek, így ha viselünk ilyen gallért, akkor azt szmokinghoz fogjuk viselni. Mivel a férfi öltözködés legünnepélyesebb formáihoz tartozik ez a gallértípus, így sima "utcai" viseletként nem hordjuk.
![]() |
A klasszikus öltözködést mi mással mutathatnám be, mint a Downton Abbey egy jelenetével: mindhárom úriember szmokingot visel a fentebb jelzett gallérral. |
Kontrasztos gallér
A kontrasztos gallér nem a gallér magasságában vagy a szárnyak által bezárt szögben tér el a többitől, különleges ismertetőjele az ing színétől eltérő szín. Jellemzően valamilyen színes ing gallérja és kézelője fehér.
Gordon Gekko (Michael Douglas) a Tőzsdecápák filmből a kontrasztos gallér ikonikus viselője. Mai napig van egy ilyen erőt (és gátlástalanságot) sugalló mellékzöngéje ennek a megjelenésnek. |
![]() |
A tőzsdecápa nézést nem tudom hozni, így marad egy ... nézés: a megfelelő szavak jöhetnek kommentben |
Duplagallér
A duplagallér a legombolt gallérok egy formája, amelyen két, eltérő színű gallér van. Általában a felső ugyanolyan színű, mint az ing többi része, míg az alsó, amiből kevesebb látszik, más színű. Ez alapvetően lezser megjelenést kölcsönöz és bár nyakkendővel is hordható, szerintem jobb a nélkül.
Gallértűs gallér
A gallértű a férfi kiegészítők egy manapság ritkán alkalmazott darabja. Eredeti célja a gallérok összetartása és a nyakkendőcsomó kiemelése. Bizonyos fajtái akármilyen, nem túl szétálló gallérral hordhatóak. Egy fajtájuk viszont "átszúrja" a gallért, és így az ing részéről speciális kialakítást igényel.
![]() |
John Wick talpig fekete ruhájához egy magas, gallértűs gallért választott. Reméljük a film hatására újból divatba jön ez a gallértípus. Amúgy meg a legjobb művészfilm, amit láttam! |
![]() |
![]() |
Feketében nincs gallértűs ingem, és igen ritkán (soha) kell hoznom a morcos orgyilkos karaktert. Viszont van egy egyszerre régies és lazább hangulata ennek gallértípusnak. |
Vannak még gallértípusok? Vannak és vannak alesetei is a fentebbieknek. Például van olyan, hogy klubgallér. Ilyen látható a Birmingham bandája (Peaky Blinders) egyes szereplőin. Bevallom én nem láttam a sorozatot, de elég híres, hogy befolyásolhassa a közeljövő stílusát. Ezzel zárom is ezt az anatómiai bejegyzést :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése